Czy sprzedaż biletu na imprezę taneczną rejestruje się na kasie
Dla uznania, że wydarzenie jest dyskoteką, istotny jest jego charakter, a nie miejsce, gdzie się odbywa.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży biletów na wydarzenia o różnym charakterze, głównie muzycznym. Kupuje bilety od organizatorów imprez, a następnie sprzedaje je we własnym imieniu kupującym. Usługodawcą dla tych wydarzeń jest organizator i to on ponosi odpowiedzialność wobec kupujących w zakresie niewykonania lub nienależytego wykonania usługi (np. odwołanie wydarzenia).
Firma korzystała ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Kupującymi bilety są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, ale sposób sprzedaży spełniał warunki określone dla czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania w poz. II pkt 39 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Spółka chciała się upewnić, czy po 1 stycznia 2018 r. może dalej korzystać z tego zwolnienia, zwłaszcza gdy chodzi o dyskoteki.
Fiskus potwierdził prawo do zwolnienia w przypadku wydarzeń muzycznych, które odbywają się na terenie otwartym (np. stadion, boisko, plener, plaża), ale odmówił go, gdy odbywają się one w lokalu zamkniętym z wyznaczonym miejscem do tańca.
Urzędnicy tłumaczyli, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta